Jarní měsíce u hasičů

V měsících květnu a červnu byla aktivita Sboru dobrovolných hasičů v Chotěboři hodně vidět na veřejnosti. Nejednalo se pouze o společenské akce, ale také sportovní.

Jarní rozjezd byl nastartován už 19. dubna 2024, kdy se v naší zasedací místnosti sešel aktiv chotěbořského okrsku číslo 3. Za přítomnosti osmnácti starostů okolních sborů byla zhodnocena aktivita za uplynulý rok a stanoveny úkoly na rok 2024. V závěru jednání bylo hlavním bodem rozlosování okrskové soutěže dobrovolných hasičských sborů v požárním sportu – běh na 100 m s překážkami a požární útok. Náš sbor měl vylosované startovní číslo 10.

Následně již 26. dubna 2024 jsme měli možnost přivítat celou řadu vzácných hostů na slavnostním předání nové cisternové automobilové stříkačky SCANIA CAS 20/4000/240-S2R. Slavnostnímu rázu odpoledne přispělo vystoupení starosty města Ing. Ondřeje Kozuba, místostarosty Ing. Tomáše Škaryda a hostů z Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina, Policie České republiky a dalších institucí. Před nastoupenou jednotkou SDH Chotěboř a přítomných hostů, posvětil nové auto místní římskokatolický kněz, děkan Mgr. Ondřej Špinler a členům jednotky požehnal. Na této akci jsme se současně rozloučili s naší Liazkou, která přešla k JSDH Sobíňov.

Oslava čarodějnic probíhala v novém chotěbořském amfiteátru 30. dubna 2024. I když byl pro děti připraven pestrý program, neproběhlo vyvrcholení akce tak, jak by se očekávalo. Vzhledem k silnému větru bylo rozhodnuto, že hlavní vatra, kterou připravila naše výjezdová jednotka, se nebude zapalovat. I když zde byla naše cisterna, nebezpečí požáru bylo přeci jen veliké. Pro přítomné návštěvníky jsme zajišťovali občerstvení, což bylo vzhledem k mimořádnému vedru hodně náročné.

Vrcholem sportovní přípravy byla účast družstva mužů a žen 18. května 2024 na okrskové soutěži v Libici nad Doubravou. Vhledem ke stavebním pracím na silnici před hasičskou zbrojnicí byla naše příprava velmi omezená. Na soutěž jsme odjeli bez ambicí na dobré umístění. Všichni ale zabojovali a patří jim opravu veliká gratulace a poděkování. Muži se v kategorii mladší umístili na druhém místě a ženy ve své kategorii zvítězily. Obě družstva se vzdala postupu na okresní soutěž, neboť termín kolidoval s akcí Dny města.

Starosta sboru Ing. Petr Gregor byl pozván do delegace Okresního sdružení hasičů Havlíčkův Brod na setkání nositelů titulu Zaloužilý hasič – Kraje Vysočina, které se uskutečnilo 23. května 2024 v Hasičské zbrojnici Žďár nad Sázavou 2 – Zámek. Přítomni byli zástupci ze všech okresních sdružení Kraje Vysočina. Nezapomenutelným zážitkem bylo setkání s majiteli zámku Constantinem Kinským, Marií Kinskou, která hovořila docela dobře česky. Pracovní jednání bylo ukončeno v odpoledních hodinách a následovalo přátelské posezení.

Začátkem června začala příprava na dvě akce, které se konaly 15.6.2024. Pro náš sbor bylo důležité se dobře připravit na Dny města, což je celodenní akce, kde zajišťujeme občerstvení a výjezdová jednotka představovala nové vozidlo. Náš stánek je vždy vyhledáván pro připravené pochoutky. Tak tomu bylo i letos, kdy chvála na nabídku a především gurmánské zpracování překročila nejen hranice města, ale i okresu a kraje. Předávám velkou pochvalu našim členkám a podporovatelkám za jejich kuchařské umění. Pochvala patří i dalším členům, kteří zajišťovali přípravu, obsluhu a následný úklid.

Začátkem letošního roku jsme obdrželi pozvánku na Celostátní setkání historických praporů SDH v Telči, které se konalo 15.6.2024. Více v samostatném článku.

Tím naše práce ale nekončí. S našimi členy a s naším stánkem se budete moci opět setkat na Chotěboř festu 17.8.2024. Určitě se našim kuchařkám podaří připravit pro návštěvníky nějakou dobrou mňamku, na kterou budou gurmáni dlouho vzpomínat.

Překvapení na závěr – po několikaleté odmlce připravujeme Tradiční hasičský bál, který se bude konat 18. ledna 2025 v sokolovně. Hudební doprovod bude zajišťovat kapela Dejmy. Vstupné se předpokládá 290,-Kč a předprodej začne v druhé polovině září 2024.

Všem členům Sboru dobrovolných hasičů v Chotěboři a jejich rodinným příslušníkům patří veliké poděkování za práci, kterou odvádějí ve svém volné čase ve prospěch nejen občanů Chotěboře, ale širokého okolí. Rodinám děkuji za vstřícnost a pochopení pro naše aktivity, které děláme nezištně.